Gospodaru, pokloni nam mudrost i udruži nas sa dobrim i čestitim robovima Tvojim!
Poštovane sohbetdžije, evo ulazimo u zadnju trećinu mjeseca Ramazana, trećinu u kojoj je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bitno mijenjao svoj odnos prema mjesecu Ramazanu. Zadnjih deset dana, potpuno bi zanemario danjalučke obaveze i posvetio bi se danonoćno ibadetu. U ovoj, zadnjoj trećini su doista velika dobra, brojne nagrade, poznate blagodati i posebnosti.
Jedna od tih posebnosti jeste i ta da se Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, u zadnjoj trećini mjeseca Ramazana više posvećivao činjenju ibadeta nego u prethodnim danima i noćima. Od Aiše, radijallahu anha, prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, više ibadetio u zadnjoj trećini nego u preostalim danima i noćima. Kada bi nastupila zadnja trećina mjeseca Ramazana, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, pritegnuo bi svoju odjeću i noći bi oživljavao ibadetom zbog kojeg bi budio i svoju porodicu.
Od posebnosti ovih zadnjih deset dana Ramazana govori nam i činjenica da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ove dane provodio u itikafu. Cilj itikafa je odvajanje od ljudi i posvećivanje pokornosti Uzvišenom Allahu u nadi da ćemo dostići Njegovo zadovoljstvo. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je zadnji svoj Ramazan u itikafu boravio dvadeset dana.
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Ja sam boravio u itikafu prvu trećinu tražeći noć Kadra, zatim sam boravio drugu trećinu, a zatim mi je rečeno: “Ona se nalazi u zadnjoj trećini, pa ko od vas želi da boravi u itikafu, neka boravi u zadnjoj trećini.”
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, je rekao: “Tražite Lejletul-kadr u deset zadnjih neparnih noći ramazana.”
A u drugoj predaji se navodi: “To je dvadeset sedma ili dvadeset deveta noć. U toj noći na Zemlji ima više meleka nego kamenčića.”
PREPORUKA:
ZATO ŠTO NE ZNAMO KAD JE TAČNO LEJLETUL KADR, POTRUDIMO SE DA U ZADNJIH DESET NOĆI, POSEBNO U NEPARNIM:
– Klanjamo posebnu nafilu namaz, koja se sastoji od minimalno dva rekata. Na oba rekata nakon Fatihe uči se Kul huvallahu ehad (sedam puta), a nakon selama zatražiti oprost riječima: “Estagfirullahi ve etubu ilejhi” (sedamdeset puta), kako stoji u predaji neće rob ustati sa svoga mjesta, a da Uzvišeni Allah ne oprosti grijehe njemu i njegovim roditeljima.
– Svaki dan podijelimo nešto sadake.
– Potrudimo se da barem jednu noć obavimo Tespih-namaz.
– Što više učiti navedenu dovu “ALLAHUMME INNEKE ‘AFUVVUN, TUHIBBUL-‘AFVE, FA’FU ANNI!”
– Sjetimo se svojih bližnjih, kao i svih vjernika i vjernica, muslimana i muslimanki u svojim dovama.
– A svakako još više učimo Kur’an kerim, jer je on neprocjenjivo blago čije skrivene vrijednosti znaju samo oni koji ga istražuju i razmišljaju o njemu.
Kao što je Ibn Mesud, radijallahu anhu, rekao: “Ukoliko želite sticati znanje, tražite ga u Kur’anu, jer je u njemu znanje onih koji su bili prije i onih koji će doći poslije.”
Vrijednosti ovih deset dana Ramazana se ne mogu opisati, zato ih nemojmo zapostavljati.