Povodom 1. februara, Svjetskog dana hidžaba, u prostorijama Medžlisa Islamske zajednice Bosanska Dubica, u organizaciji Odjela za brak i porodicu, obilježen je ovaj značajan događaj posvećen podizanju svijesti o značaju hidžaba i ulozi žene u islamu.
Koordinatorica Medžlisa, Lejla Beganović, zajedno s polaznicama mekteba, održala je edukativni i inspirativni program u kojem su razgovarale o bitnosti hidžaba, njegovom značenju u islamu, kao i izazovima i blagodatima koje on nosi sa sobom.
Šta je hidžab i zašto je važan?
Hidžab u islamu nije samo odjevni predmet, već sveobuhvatan koncept skromnosti, dostojanstva i moralne čistoće. Riječ “hidžab” na arapskom jeziku znači “prekrivač” ili “zastor”, a u islamskom kontekstu odnosi se na propisano oblačenje i ponašanje muslimanke u javnosti.
Njegova obaveznost jasno je propisana u Kur’anu i hadisima. Allah, dž.š., u Kur’anu kaže:
“O Vjerovjesniče, reci svojim ženama, i kćerima svojim, i ženama vjernika neka spuste svoje ogrtače niz tijela svoja, da bi se lakše prepoznale i da ne bi bile uznemiravane.” (El-Ahzab, 59)
Također, u suri En-Nur, Allah, dž.š., kaže:
“I reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka čuvaju svoje stidno mjesto, i neka ne pokazuju ukrase svoje osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoja spuste na grudi svoje…” (En-Nur, 31)
Hidžab štiti ženu od objektivizacije i osigurava da bude cijenjena zbog svog znanja, karaktera i ličnosti, a ne samo fizičkog izgleda. Nošenje hidžaba također jača duhovnu povezanost s Allahom, dž.š., i omogućava ženi da se fokusira na suštinske vrijednosti svog života.
Svjetski dan hidžaba
Svjetski dan hidžaba prvi put je obilježen 2013. godine na inicijativu Nazme Khan, Amerikanke bangladeškog porijekla. Ona je kroz svoje odrastanje u Americi doživjela brojne predrasude i diskriminaciju zbog nošenja hidžaba. Kako bi podigla svijest i razbila stereotipe, predložila je da se 1. februara svake godine održi Dan hidžaba, pozivajući i žene koje inače ne nose hidžab da ga isprobaju na jedan dan i osjete njegovo značenje.
Žene u islamu
Islam ženi daje visoko poštovanje i prava u raznim aspektima života. Ona zauzima ključno mjesto u porodici i društvu kao majka, supruga, učiteljica, poslovna žena i liderka.
Majčinstvo se u islamu smatra jednim od najuzvišenijih zvanja, a Poslanik Muhammed, alejhi selam, rekao je:
“Džennet je pod majčinim nogama.” (Nesai)
Islam naglašava poštovanje i brigu o majci, a Kur’an jasno ističe njen značaj:
„Mi smo naredili čovjeku da roditeljima svojim čini dobro. Majka ga nosi, a njeno zdravlje trpi i doji ga dvije godine. Budi zahvalan Meni i roditeljima svojim.” (Lukman, 14)
„Svako od vas je pastir i svako će biti odgovoran za svoje stado… Žena je pastirica u kući svoga muža i odgovorna je za ono što joj je povjereno.” (Buharija i Muslim)
Brak u islamu se vidi kao znak milosti i ljubavi između supružnika.
“One su odjeća vaša, a vi ste odjeća njihova.” (El-Bekara, 187)
Poslanik, alejhi selam, je naglasio važnost poštovanja supruga:
“Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama.” (Tirmizi)
Islam podsticanje obrazovanja smatra obavezom i za muškarce i za žene. Poslanik Muhammed, alejhi selam, rekao je:
“Traženje znanja je obaveza svakog muslimana i muslimanke.” (Ibn Madže)
Islam ne ograničava ženu na kuću, već joj daje mogućnost da doprinosi zajednici u skladu sa svojim sposobnostima i interesima. Primjeri iz vremena Poslanika, alejhi selam, pokazuju da su žene bile uključene u trgovinu, medicinu, politiku i druge aspekte društvenog života.
Jedan od najboljih primjera je Hatidža, r.a., koja je bila uspješna poslovna žena, ali i prva muslimanka koja je primila islam. Također, žene su bile uključene u brigu o bolesnima, pružale su savjete vladarima i imale aktivnu ulogu u širenju islamskih vrijednosti
Kroz historiju islama mnoge žene su bile ugledne učenjakinje i prenosioci hadisa, poput Aiše, r.a., koja je imala značajnu ulogu u podučavanju ashaba.
Žena u islamu je stub porodice i osnova zdravog društva, čija uloga u odgoju, obrazovanju i moralnom usmjeravanju zajednice neprocjenjivo doprinosi stabilnosti porodice i napretku društva u pravcu pravde, znanja i moralnih vrijednosti. Kada žena ispunjava svoju ulogu sa sviješću o svojoj vrijednosti, ona postavlja temelje za skladno društvo. Hidžab, kao simbol dostojanstva, poštovanja i duhovne povezanosti s Allahom, nije samo odjevni predmet, već izraz unutrašnje snage žene i njenog izbora da živi u skladu sa svojim uvjerenjima. Kroz hidžab, žena potvrđuje svoju vjeru, ističe svoju ličnost, doprinosi svom ponosu i samopouzdanju, a u društvu je prepoznata po vrlinama, znanju i moralnoj čistoći.